person_outline

EN FI FR DE IT PL PT ES SV TR

Filtrera och söka

Nyckelord

Mål

Läroplan

Studerande åldersintervall

Författare

Utveckla en pedagogisk miljö för de autistiska studenterna och skapa ett sensoriskt integrationsrum

Att skapa en sensorisk integrationsklass för våra autistiska studenter som har svårt att organisera, förstå och tolka sensorisk information, organisera Autism Children's Education Center (ACEM) inom vår skola på ett sätt som bäst passar våra studerandes behov.

Hämta bilagor:

Ytterligare info

Mål:
Ingår i skolan / samhället, Eleverna välbefinnande, Oberoende / livsförmåga, Social kommunikation
Studerande åldersintervall:
7, 14
Kurskod:
Inte relaterat
Årsperiod:
Hela året
Steg för steg beskrivning, inklusive åtgärder som ska utvecklas för förberedelse och genomförande:
Planering • Vi bestämde oss för att skapa den lämpligaste miljön för våra studenter genom att mötas för första gången i utbildningsmiljön. I enlighet med detta kommer vi att stänga korridoren, golvet i våra korridorer och klassrum kommer att täckas med tatami, våra klassrum kommer att vara utrustade med lämpliga materialskåp, studentorder kommer att förnyas lärarbord och skåp, kermes kommer att göras på vår på uppdrag av vår avdelning och nödvändiga utbildningsmaterial kommer att förvärvas. medvetenhetsveckan arrangeras i kermes. • Vi kommer att tillkännage vårt projekt genom sociala medier och försöka nå frivilliga givare. • Vi kommer att vara anslutna till universitet. • Möte med Ereğli kommun för golvbeläggning. • Direktoratet Ereğli District Social Assistance kommer att kontaktas för nedläggning av floden. ANSÖKAN  Ereğli District Office har gjort en PVC-dörr för stängning av korridoren.  Ereğli kommun tog golvet och golvet som golvbeläggning av våra korridorer och klasser.  Familjerna vi anslöt till i Istanbul placerades i 2-teamet starkt ritade bönor, som var lämpliga för autistiska elever för eleverna Şaziye Birinci och hans fru.  Vi är också glada att erbjuda dig möjligheten att göra dina sinnen med myntet att samla pengar genom vårt mynt att samla pengar i steg för steg från Scorpion First, 18 Community Ball Pool, sand pool, gymnastiska kuddar, 1000 bitar färgglad plats vagga , väggmonterbar korgkruka och boll, Jumbo storlek bowling spel, trampolin, 10-armring spel, 5 scooter.  Istanbul City University childrenXCHARXs utvecklingsavdelning studenter skickade 3 bitar av träningsmaterial som de gjorde inom ramen för materialet att utforma lektioner.  Vi har gjort nödvändiga materialskåp för våra klasser med en del av den mängd kemesten som vi tjänat på vår skola.  Våra hästar svängde hästar, svängande gungor och klätterväggar för vår sensoriska integrationsklass med några av de pengar vi gjorde i vår skola.
Resurser som ska användas, inklusive personal, material och utrymmen:
En samordnare för samordningen av evenemanget kommer att gynnas av en ansvarig administratör, specialundervisningslärare, studentföräldrar och filantropiska medborgare. Aktivitetsområdet är klassrummet och korridoren för din skolas specialutbildning. Materialet är bollbassäng, swing swing, jämvikt spår, klättervägg, tatami madrass och olika träningsmaterial.
Svårigheter som uppstod vid genomförandet av det:
Underlåtenhet att hitta materiella resurser på hårdvaruinredning när ansökan är planerad kommer att vara ett stort problem. Överföringar av samma slags förmåner som hjälparna kommer att få till vår skola kommer också att vara ett annat problem. Att utrusta korridorområdet med färgstarka och underhållande material och leksaker kan leda till att studenten inte går in i klassen igen.
Den officiella hemsidan för god praxis:
http://ereglitokiilkokulu.meb.k12.tr
Logga kunna kommentera

partner

 

Europeiska kommissionens stöd för produktionen av denna publikation utgör inte ett godkännande av innehållet som endast återspeglar författarnas åsikter och kommissionen kan inte hållas ansvarig för någon användning som kan göras av informationen i den. 

Ingen internetanslutning