person_outline

EN FI FR DE IT PL PT ES SV TR

Filtrera och söka

Nyckelord

Mål

Läroplan

Studerande åldersintervall

Författare

Självvårdsutbildning

Ytterligare info

Mål:
Elevernas välbefinnande, Oberoende / livsförmåga
Studerande åldersintervall:
2, 25
Kurskod:
Inte relaterat
Årsperiod:
Hela året
Steg för steg beskrivning, inklusive åtgärder som ska utvecklas för förberedelse och genomförande:
Du håller på att använda vår applikation, som syftar till att underlätta utbildningen "Self Care Skills", som är våra elevers primära behov och en av de svåraste kompetensgrupperna att lära sig. Den inkluderar färdigheterna "Handtvätt", "Badning", "Tandborstning" och "Toalettutbildning", och dess användning är extremt enkel. Dess design hålls så enkel som möjligt och ingen skrivning används för användning av analfabeter. Vår applikation finns i en uppsättning och har förberetts för Windows- och Android-plattformar och är avsedd att användas på både smartkort och surfplattor / smarttelefoner. Alla bilder i vår ansökan trycktes ut i färg och laminerades. På detta sätt säkerställdes våra kortas livslängd. Med dessa kort kommer läraren att kunna utvärdera och upprepa stegen som eleven har lärt sig både från surfplattan / smarttelefonen och från smarttavlan.
Resurser som ska användas, inklusive personal, material och utrymmen:
Du håller på att använda vår applikation, som syftar till att underlätta utbildningen "Self Care Skills", som är våra elevers primära behov och en av de svåraste kompetensgrupperna att lära sig. Den inkluderar färdigheterna "Handtvätt", "Badning", "Tandborstning" och "Toalettutbildning", och dess användning är extremt enkel. Dess design hålls så enkel som möjligt och ingen skrivning används för användning av analfabeter. Vår applikation finns i en uppsättning och har förberetts för Windows- och Android-plattformar och är avsedd att användas på både smartkort och surfplattor / smarttelefoner. Alla bilder i vår ansökan trycktes ut i färg och laminerades. På detta sätt säkerställdes våra kortas livslängd. Med dessa kort kommer läraren att kunna utvärdera och upprepa stegen som eleven har lärt sig både från surfplattan / smarttelefonen och från smarttavlan.
Svårigheter som uppstod vid genomförandet av det:
Du håller på att använda vår applikation, som syftar till att underlätta utbildningen "Self Care Skills", som är våra elevers primära behov och en av de svåraste kompetensgrupperna att lära sig. Den inkluderar färdigheterna "Handtvätt", "Badning", "Tandborstning" och "Toalettutbildning", och dess användning är extremt enkel. Dess design hålls så enkel som möjligt och ingen skrivning används för användning av analfabeter. Vår applikation finns i en uppsättning och har förberetts för Windows- och Android-plattformar och är avsedd att användas på både smartkort och surfplattor / smarttelefoner. Alla bilder i vår ansökan trycktes ut i färg och laminerades. På detta sätt säkerställdes våra kortas livslängd. Med dessa kort kommer läraren att kunna utvärdera och upprepa stegen som eleven har lärt sig både från surfplattan / smarttelefonen och från smarttavlan.
Den officiella hemsidan för god praxis:
tetaton.com
Logga kunna kommentera

partner

 

Europeiska kommissionens stöd för produktionen av denna publikation utgör inte ett godkännande av innehållet som endast återspeglar författarnas åsikter och kommissionen kan inte hållas ansvarig för någon användning som kan göras av informationen i den. 

Ingen internetanslutning